islam’da kadın ve erkek eşit midir?

islam’da kadın ve erkek eşit midir?

İslamda Kadın Erkek Eşit midir?

Batı Medyası VeDin Düşmanları özellikle bu konuyu çarpıtarak İslamiyetin Kadınları ikinci Plana Attığını Değer Vermediği iftirasını atıyorlar…

İslamda Kadın Erkek Eşittir Lakin bu eşitlik birebir Aynı Olmak Anlamına Gelmez.. Yaratılış itibarıyle kadın ve erkek farklıdır..Fizyolojik olarak. Biyolojik olarak. Psikolojik olarak Fiziksel Olarak Farklıdırlar…Ve Yaratılışlarına Uygun Olarak Allahu Teala Onlara Görevler Vermiştir..
Ve Kuranı kerimde Mealen Şöyle Buyurur Rabbimiz ‘ Allahın Bazınızı, Bazınıza Üstün Kıldığı Şeyleri Temenni Etmeyin( istemeyin) Bu Doğru, Bu yanlış demeyin. Sizin için en iyi olanı Allah Bilir. Sizin için iyi olduğunu Düşündüğünüz şey sizin için kötü olabilir, Sizin için kötü olduğunu düşündüğünüz şey sizin için Hayırlı olabilir ….

Bu Ayetin iniş sebebi Peygamber Efendimiz (s.a.v) in Eşleri Ona Karşı çıktılar ve Neden Bizde Cihad Edemiyoruz, Haklarımızı istiyoruz dediler. Mirasta Bize neden eşitlik yok dediler .. Kadınların Cihada Gidip Savaştığını Bir Düşünün ? Hazreti Aişe (R.a) Bunu Sorunca Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘ Kadınlar için En İyi Cihad Haccdır’ buyurdu ( Buhari)
Allahu Teala Onlar İçin En iyisini biliyor ve islama, kurana düşman olanlarda bunu biliyorlar ama itiraf etmek istemiyorlar..İslamın kadınları baskı ve kontrol altına aldığını söylüyorlar lakin aksine asıl baskı altına alan kendileri..

Sizlere Basit bir soru sorayım.. Spor Müsabakalarında Neden Kadın Erkek ayrı yarışıyor ? olimpiyatlarda neden 100 metre koşuda kadın erkek birlikte koşmuyorlar ? Serbest stil yüzmede neden ayrı yarışıyorlar ?Bir de karışık çiftler var yani bir kadın bir erkek ve diğer takımda da bir erkek bir kadın .. peki niçin bir tarafta iki erkek diğerinde iki kadın olmuyor ? Çünkü Batı da çok iyi biliyor ki Erkeklerin Fiziksel olarak Kadınlardan farklıdır ve bu onlara avantaj sağlar…

Bir sınav olduğunda kadın ve erkek birlikte sınav oluyor ama bir boks maçı olunca kadın erkek aynı müsabakada olamaz ! çünkü öğrenme konusunda kadın erkek eşittir ama fiziksel açıdan eşit değildir..
Güzellik yarışmasında da kadın Erkek eşit değildir Kadın Ve Erkeklerin Birlikte yarıştığı bir güzellik yarışması Gördünüz mü hiç ?? Neden ?? Çünkü Kadının Güzelliği Erkeğin Güzelliğinden Farklıdır…

Yani, Kadın Ve Erkek bazı alanlarda Birebir Aynıdır Bazı Alanlarda ise Farklıdır. İslamiyette de Allahu Teala Eşit Oldukları Alanlarda Kadın Ve Erkeğe Eşit Görev Vermiştir.. Bazı Yönlerde Kadınlar Erkeklerden Bir Derece Daha Avantajlı, Bazı Yönlerde İse Erkekler Bir Derece Daha Avantajlıdır..

Örneğin, Ebeveynlerin Sevgi Ve Merhameti konusunda Sahih Buhari Hadisinde Buyurulduğu gibi ; Bir Sahabe Peygamber Efendimize kimin en çok sevgi ve merhameti hak ettiğini sorduğunda Peygamberimiz (s.a.v) Annen,Annen,Annen Sonra da Baban dedi..yani burada Anne, Baba ile Karşılaştırılınca Çocuklarından 3 Kat Daha Fazla Sevgi Ve Merhamet Görüyor. O Zaman Burada Kim Daha Avantajlı ??

yine Diyelim ki Eve Bir Hırsız Girdi Erkeğin Hanımına veya kızına ‘ Ben Eşitliğe inanıyorum kalkın hırsızları Siz Kovalayın ‘ Diyebilir mi ? Kuranı kerimde Ailesini, Eşini Çocuklarını koruma Görevi Erkeğe Verilmiştir ….sözün özü kardeşlerim Fizyolojik yapıya Göre, Biyolojik yapıya göre , Psikolojik yapıya göre Bazen Erkekler Bir Derece Üstündür, Bazen Kadınlar Bir Derece Üstündür Sonuç olarak ise Kadın Ve Erkek Eşittir..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz