Arpa Suyunun Avantajları (Sağlık)

Arpa Suyunun Avantajları (Sağlık)


Arpa, B vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, selenyum, çinko, bakır, proteinler, amino asitler, diyet lifi, beta-glukanlar ve çeşitli antioksidanlar bakımından zengin bir tahıldır.
Düzenli olarak arpa suyu içmek, birçok sağlık sorununu uzak tutmanıza yardımcı olur ve vücudunuzu besler. İçmeye ek olarak salatalara, güveçlere ve haşlanmış sebzelere eklenebilir.
Arpa suyu nasıl yapılır
Arpayı suyun altında durulayın, sonra en az 4 saat suda bırakın
Süzün ve 3-4 bardak suya 1 su bardağı arpa karıştırın.
Kaynamaya bırakın, ardından tahıllar pişene ve yumuşayana kadar 45 dakika ila 1 saat kadar pişirin.
Onları soğumaya bırakın.
Bir süzgeçten geçirin ya da bir bardağa dökün ve taneleri tava dibinde bırakın.
Sağlığınızı iyileştirmek için günlük 1-2 bardak arpa suyu için. Tadı iyileştirmek ve sağlık yararlarını artırmak için biraz limon suyu ve çiğ bal ekleyebilirsiniz.
Arpa suyunu buzdolabında 3 güne kadar saklayın. Akşam yemeğinden sonra haşlanmış arpa taneleri atmanıza gerek yoktur. Çorbalar ve yahniler için koyulaştırıcı olarak kullanın
İşte arpa suyunun en büyük 5 faydası.
Arpa suyu idrar yolu enfeksiyonları (İYE) için mükemmel bir doğal ilaçtır. Doğal bir idrar söktürücü olması, vücuttan enfeksiyona neden olan toksinlerin ve bakterilerin giderilmesine yardımcı olmak için idrara çıkmayı artırır.
İYE’lerle savaşmak için, problemden kurtulana kadar her gün birkaç bardak arpa suyu için.

 1. Kilo verme sürecini destekler
  Arpa suyu kilo vermek isteyenler için mükemmel bir sağlıklı yaşam içeceğidir. Yüksek lifli içeriği sizi uzun süre tok tutar, böylece gereksiz yere, ara öğün yapmak zorunda kalmazsın.
  Kilo için 3 bardak arpa suyu için.
 2. Kolesterolü düşürür
  Yüksek çözünmeyen lif seviyesine sahip olan arpa suyunun kan kolesterolünü düşürmek için iyi olduğu ve böylece kalp hastalığı riskini azaltır
 3. Kalp sağlığı
  Kolesterolü düşürmeye ek olarak, arpa suyu ayrıca kan akışını riske sokan ve kalp-damar hastalıkları riskini artıran, arter duvarlarının kalınlaşması ile karakterize bir durum olan aterosklerozu önlemeye yardımcı olur.
  Arpa suyu, anti-enflamatuar ve lipid etkileri sayesinde, ateroskleroz gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olduğu bulunan B vitamini niasini içerir. Ayrıca, arpa kaynatma, kardiyovasküler hastalık ve felç gelişiminde bir başka faktör olan yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.
 4. sindirim iyileştirilmesi
  Doğada alkali olması ve ayrıca çözünmez lifli olması, arpa suyunun bağırsak sağlığı için mükemmeldir ve sindirime yardımcı olur. Kabızlık, hemoroid ve gastrit dahil olmak üzere, sindirim problemlerinin tedavisinde faydalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz